Galva nesāp tikai diviem procentiem cilvēku


Katram kādreiz kaut kur iesāpas, un patiesībā sāpes brīdina par briesmām, piemēram, par karstuma iedarbību, ievainojumu. Daudziem sāpes ir bieža un nepatīkama parādība. Visbiežākās ir galvassāpes, un saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem tikai divi procenti cilvēku ne reizi mūžā nav piedzīvojuši galvassāpes.

Pērn Lielbritānijā par bezrecepšu pretsāpju līdzekļiem tika iztērēts 390 miljonu sterliņu mārciņu. 

Cik bieži kas sāp?

Apmēram 7-10 procenti pieaugušo cieš no hroniskām sāpēm,
30 procenti cilvēku vecumā no 22 līdz 44 gadiem vismaz reizi gadā sūdzas par muguras sāpēm, bet biežākais hronisko sāpju cēlonis ir osteoartrīts (sāpes locītavās to nolietošanās dēļ), no kura dažādā mērā cieš gandrīz puse 40-50 gadus vecu cilvēku. Sāpes nav tikai nepatīkama sajūta, tās ietekmē gan darbspējas, gan savstarpējās attiecības.

Pret sāpēm visiem neder vienas zāles, un bieži vien jārīkojas pēc mēģinājumu un kļūdu metodes, līdz atrasta pareizā pretsāpju metode vai līdzeklis. Vienīgais noteikums – jo ātrāk sāk, jo labāki rezultāti. 

Zāles lieto nepareizi

Vai visi zina, kā pareizi jālieto pretsāpju līdzekļi lv.wikipedia.org? Daži pretsāpju līdzekļus lieto pārāk bieži, un ar laiku to iedarbība mazinās. Lai pretsāpju līdzekļus lietotu ilgstoši, jābūt pamatotam iemeslam. Iespējams, jāveic papildu izmeklēšana, lai nozīmētu tālāku (citu) ārstēšanu. 
Otra bieža kļūda ir vilcināšanās lietot kādu pretsāpju līdzekli, un, kad sāpes kļūst neciešamas, nepiemērotas (pārāk lielas) devas lietošana. 

Ko var parakstīt ārsts?

Jaunākās zāles ir ar labākām īpašībām. Piemēram, jaunās pretiekaisuma zāles viokss (rofekoksibs) piemērotas smaga osteoartrīta gadījumā. Šim preparātam ir mazāk blakņu nekā tradicionālajiem pretiekaisuma līdzekļiem, kuri ar laiku var radīt kuņģa čūlu. 
Pret migrēnu pieejami pretsāpju līdzekļi, kas darbojas uz serotonīnu (ķīmisku vielu smadzenēs), kas tiek uzskatīta par vaininieci migrēnas izraisīšanā https://lv.wikipedia.org/wiki/Tiev%C4%81_zarna

Ko var nopirkt aptiekā?

Biežākā sastāvdaļa dažādos pretsāpju līdzekļos ir paracetamols. Šis līdzeklis smadzenēs bloķē sāpju impulsu pārvadi. Tas labi palīdz pret galvas, muskuļu un saaukstēšanās izraisītām sāpēm. Ibuprofēns ir nesteroīdais pretiekaisuma līdzeklis, kas ražots no propionskābes un novērš prostaglandīnu (ķīmiska ziņneša) produkciju, kas nogādā sāpju signālus smadzenēs. Ibuprofēns palīdz pret galvas, muskuļu, zobu sāpēm, kā arī pret sāpīgām mēnešreizēm.

Aspirīns ir nesteroīdais pretiekaisuma līdzeklis, kas pirmsākumos tika iegūts no vītolu mizas. Aspirīns samazina prostaglandīnu izdalīšanos. Darbojas pret galvas un muskuļu sāpēm. Aspirīns var radīt kuņģa kairinājumu. Tādēļ to nedrīkst lietot, ja ir jutīgs kuņģis vai čūla. 

Kad jāmeklē ārsts?

  • Ja pēkšņi sākas akūtas stipras sāpes. 
  • Ja parādās nebijušas (jums nepazīstamas) sāpes, kas nepāriet pāris dienu laikā. 
  • Pazīstamas sāpes negaidīti pastiprinās. 
  • 2-3 dienu laikā, lietojot pretsāpju līdzekļus, tās nepāriet.
  • Jums ir hroniska kaite, piemēram, muguras sāpes, un pierastie pretsāpju līdzekļi, šķiet, vairs nepalīdz.

Rate this post