Globālā novecošanās – izglītotākie dzīvo ilgāk


Pusgadsimta laikā trīskāršojies iedzīvotāju skaits, kas vecāki par 65 gadiem, visā pasaulē sasniedzot rekordu – 420 miljonus, rakstīts ASV valdības pētījumā. Seniori ir aizvien labāk izglītoti, agrāk aiziet pensijā un dzīvo ilgāk.

Veci cilvēki – nasta valdībai

Lielas atšķirības veco ļaužu dzīves kvalitātē pastāv, piemēram, no vienas puses, ASV un Japānā un, no otras puses, Malaizijā, Kostarikā un citās jaunattīstības valstīs, kur sagaidāms visstraujākais šīs iedzīvotāju grupas skaita pieaugums. Šis pieaugums pārbaudīs valdību spēju tikt galā ar veselības aizsardzības, pensionēšanās un citiem jautājumiem, kas skar seniorus.

Globālā novecošanās notiek nebijušā tempā, un valstīm būs jāpieliek daudz pūļu, lai tiktu galā ar veco ļaužu problēmām. 65 gadus vecu un vecāku cilvēku skaits pieaudzis no 131 miljona 1950. gadā līdz 420 miljoniem 2000. gadā, teikts ASV Nacionālā novecošanās institūta ziņojumā, kā arī pēc tautas skaitīšanas datiem.

90. gados šo cilvēku skaits vidēji pieauga par 2 % gadā. No 1999. līdz 2000. gadam pieaugums bija 9,5 milj., kas ir bezprecedenta gadījums. ASV tautas skaitīšanā 2000. gadā noskaidrojās, ka no visiem 281,4 milj. cilvēku 35 milj. jeb 12 % ir vecāki par 65 gadiem. 2030. gadā katrs piektais amerikānis būs vecāks par 65 gadiem. 

Citas prognozes

  • Itālijā un Japānā vecie ļaudis (65 gadus veci un vecāki) ir 28 %, domājams, ka šīs valstis arī paliks līdera pozīcijās.
  • 2030. gadā vairāk nekā 10 % japāņu būs vecāki par 85 gadiem.
  • Vislielākais veco ļaužu skaita pieaugums sagaidāms Dienvidaustrumu Āzijā un citās mazāk attīstītās valstīs. Paredzams, ka līdz 2030. gadam veco ļaužu skaits trīskāršosies Singapūrā, Malaizijā, Kolumbijā un Kostarikā. 

Vai valstis spēs nodrošināt adekvātu veselības aprūpi? Kāda veida pensiju sistēmas būs nepieciešamas? Rietumeiropā problēmas sarežģī iespējas agrāk doties pensijā, turklāt pensijas šajās valstīs ir lielākas.

Labāk izglītotie dzīvo ilgāk

Demogrāfi skaidro, ka veselības aprūpes uzlabošanās ļauj cilvēkiem dzīvot ilgāk. Tādēļ pieaug veco cilvēku skaits, turklāt vienlaikus daudzās valstīs samazinās arī dzimstība. 
ASV vecie cilvēki ir relatīvi labāk izglītoti nekā citur pasaulē. Pētījumi liecina: jo augstāks izglītības līmenis, jo pastāv lielāka iespēja saņemt labāku veselības aprūpi, labāk izglītotiem cilvēkiem ir arī augstāks dzīves līmenis.

Eksperti nobažījušies, ka attīstītajās valstīs var rasties problēmas ar pensiju fondiem, veciem cilvēkiem varbūt būs nepieciešams vēlāk iet pensijā un, iespējams, būs jāveido lielāki pensiju uzkrājumi. Savukārt jaunattīstības valstīs galvenā problēma joprojām būs bezdarbs. Šīm valstīm ir vitāli svarīgi nodrošināt tādu attīstību, kas varēs izturēt pensiju smago nastu.

Rate this post