Ja sāp mugura, klausies arfu


Mūzika nav tikai mīlestības maize, tā var ietekmēt arī veselību. Mūzika uzlabo garastāvokli, var pazemināt asinsspiedienu, mazināt ķermeņa masu un pat ietekmēt imūnsistēmu. Tomēr vai nav par traku pacientam ar muguras sāpēm ieteikt klausīties arfu, bet pret migrēnu – vijoļkoncertu? Komponists Dons Kempbels apgalvo, ka nē.

Mocarta mūzika pret stostīšanos

Nākotnē mūzika varētu būt viena no alternatīvās medicīnas veidiem, stāsta mūziķis un komponists Dons Kempbels, kas daudzus gadus pētījis veselības saistību ar mūziku. Tā var palīdzēt prātam, ķermenim un pat dvēselei.

Uzskatāms piemērs mūzikas terapijai ir Žerārs Depardjē. Šobrīd viņš ir izcils aktieris, bet, būdams drāmas students, stipri stostījies, un viņa skolotājs ieteicis apmeklēt Alfrēdu Tomatī M.D. Parīzē. Jaunais aktieris bija iedomājies, ka tās būs stundas pie logopēda. Taču Tomatī, kas aizrāvās ar jaunievedumiem un mūzikas terapiju, parakstīja Depardjē divas stundas dienā klausīties Mocartu. Depardjē stāsta: Pirms šīs terapijas es nevarēju bez kļūmēm pabeigt pat teikumu. Tas bija viņš, kas palīdzēja un deva man spēku sintezēt un saprast, ko es domāju.” Pēc dažiem mēnešiem Depardjē drāmas skolā atgriezās izārstēts, un pārējais jau, kā saka, ir vēsture lv.wikipedia.org

Mocarta efekts

Šķiet, ka tieši Mocarta mūzika iedarbojas uz smadzenēm. Taču pagaidām neviens nezina – kāpēc? Praksē t. s. Mocarta efekts tika pārbaudīts bērniem, kam bija grūtības ar mācīšanos. Speciālajā skolā atskaņoja fona mūziku. Iespējams, ka sākumā tas notika empīriski, jo skolotāja fona mūziku spēlēja, lai nomierinātu savus nervus. Taču efekts bija negaidīts. Bērni raiti ķērās pie darba un uzdevumus veica labi.

Mocarta mūzika satur daudz augstu nošu. Izrādās, ka mūzika, kurā ir augstas skaņas, stimulē smadzenēs limbisko sistēmu. Tas savukārt ietekmē endokrīnos dziedzerus un samazina dažu hormonu, piemēram, adrenalīna izdalīšanos, kas savukārt palēnina vielmaiņu. Skolotāja, skanot mūzikai, mērīja bērniem asinsspiedienu, pulsu un ķermeņa temperatūru un novēroja visu šo rādītāju pazemināšanos. Šķiet, ka tieši šī funkciju pazemināšanās deva bērniem vairāk “laika” uzdevumu pildīšanai. Un, ja bērns reiz ko ir sasniedzis, nākamreiz viņš nebaidīsies veikt uzdevumu, jo sapratīs, ka tas viņam ir pa spēkam lv.wikipedia.org. Kāds pētījums vēsta, ka Mocarts pats cietis no Tureta (Tourette) sindroma, t. i., nekontrolētām kustībām un grimasēm. Tādēļ viņš komponējis mūziku, kas atvieglo šo stāvokli. Un, patiesi, Mocarta mūzika nomierina daudzus. Tā palīdz koncentrēties un labvēlīgi ietekmē prāta spējas. 

Klasisks stāvoklis

Viskonsinas universitātē, ASV, notika eksperiments ar studentiem, kas pierādīja, ka, salīdzinājumā ar tiem, kuri šo testu pildīja klusumā, 10 minūšu ilga Mocarta mūzikas klausīšanās stipri paaugstināja IQ testa rezultātu. Tāpat ir pētījumi, kas liecina, ka Mocarta mūzika, ja to atskaņo vēl nedzimušiem bērniem, paaugstina bērna prāta spējas. Daudzi zinātnieki apstrīd šo pētījumu patiesumu, tādēļ nepieciešami turpmāki pētījumi. Taču jau notikušie pētījumi liecina, ka labvēlīga ir ne tika Mocarta mūzika.

Izrādās, ka pacienti, kas klausās klasisko mūziku, mazāk lieto nomierinošus līdzekļus. Pusstunda klasiskās mūzikas ir līdzvērtīga 10 mg valiuma. Pacienti aizver acis un klausās. Protams, Mocartu nevar likt klausīties visiem, taču klasiskā mūzika ir plašā izvēlē lejpus. Tā labvēlīgi ietekmē arī pacientus ar sirdsslimībām, pazeminot sirdsdarbības ritmu un palīdzot iemigt. 

Komponists Dons Kempbels iesaka mūziku dažādiem dzīves gadījumiem

Koncentrēšanās darbam 

Mocarta un Vivaldi mūzika ļauj ilgāk koncentrēties darbam. Baroka mūzika uzlabo atmiņas spējas, taču, ja nepieciešama prāta vētra, var palīdzēt džezs. 

Sagatavošanās darbam

No rīta, uz darbu braucot, Vivaldi Četru gadalaiku vai Baha Brandenburgas koncertu klausīšanās noskaņos jūs darbam un stimulēs prātu. 

Pret gremošanas traucējumiem 

Pie pusdienām derēs vieglā mūzika. Ja klasiskā mūzika nav īsti pa prātam, pusdienās noderēs viegli uztverama, labi pazīstama instrumentāla mūzika. Roks var veicināt raitu soli, taču tas ir gauži nepiemērots pie pusdienām, jo stimulē ēst ātrāk un tātad arī vairāk. 

Atpūtai

Lai atpūstos, izvairieties klausīties lirisku mūziku. Atpūtai vislabāk derēs arfa, kas mazinās arī sāpes un spriedzi. 

Enerģijai

10 minūtes dienā paklausieties savu iemīļoto mūziku un pakustieties tās ritmā, dejojiet. Kempbels iesaka Flashdance, Riverdance vai spāņu dejas spāņu ģitāras ritmā.

Rate this post