Sekss: prasi padomu mammai


Seksuālo attiecību uzsākšana ir liels notikums. Taču tās ir ne tikai spēcīgas emocijas, ko izraisa intimitāte, bet arī jaunas rūpes. Jāizlemj, kas tev ir vispiemērotākais  vai jūs ar partneri esat gatavi un zināt, kā aizsargāt sevi no nevēlamas grūtniecības un seksuāli transmisīvajām slimībām.

Realitāte ir cita

Tā vismaz vajadzētu notikt ideālā variantā. Bet reālajā dzīvē viss ir citādi, īpaši  ja tu esi jauns. Parasti lēmums tiek pieņemts strauji  kādā trakā tusiņā vai romantiskā izbraukumā. Pēc tam var sekot katastrofa. Lielbritānijā aptuveni puse tīneidžeru pirmajā seksa reizē nelieto nekādu kontracepciju. 

Nāc pie prāta meklē padomu!

Pirms intīmu attiecību sākšanas ir vērts noskaidrot ar seksu saistītos riska veidus un piemērotākos kontraceptīvos līdzekļus. 
Pārāk neuzticies draugu teiktajam, bet vislabāk izrunājies ar speciālistu, piemēram:

  •  ar ģimenes ārstu (ja nevari atrast kontaktu ar savu ģimenes ārstu, meklē citu);
  • ar skolas medicīnas māsiņu;
  • meklē padomu Latvijas Ģimenes plānošanas un seksuālās veselības asociācijā “Papardes zieds”, tālr. 7242700;
  • arī aptiekārs var sniegt informāciju par prezervatīviem un avārijas kontracepciju;
  • izrunājies ar savu mammu! Protams, varbūt tu jutīsies neveikli, bet neaizmirsti, ka arī viņa ir bijusi jauna. Tu vairs neesi bērns, tādēļ mēģini runāt ar viņu kā pieaugušais ar pieaugušo – viņai ir bagāta emocionālā pieredze, ko tu vari izmantot, pat ja nespēsi izrunāties par attiecību fizisko pusi; 
  • ir arī karstais telefons NEDA 7502020.

Kontracepcijas izvēle

Jauniem cilvēkiem piemērotie līdzekļi atšķiras no tiem, kuri piemēroti gados vecākiem pāriem. Jauniešiem ir svarīgi izsargāties no seksuāli transmisīvajām infekcijām, un priekšroka tiek dota kontracepcijas metodēm, kuras lietojot, dzimumaktu nevajag plānot. Tādēļ ļoti populāras ir tabletes, bet diafragma tiek lietota retāk. 

Dažādu kontracepcijas veidu plusi un mīnusi

Prezervatīvi

  • Priekšrocības. Viegli nopirkt un lietot. Nepieciešami vienīgi seksa laikā. Aizsargā pret vairākām infekcijām, ieskaitot HIV. Nav blakņu. 
  • Trūkumi. Uzvilkšana var pārtraukt seksu. Vīriešu prezervatīvs var noslīdēt. Var būt alerģija pret lateksu. Sieviešu prezervatīvi ir dārgi. 

Tabletes

Priekšrocības. Nenovērš uzmanību seksa laikā. Viegli lietojamas. Var atvieglot mēnešreizes. Aizsargā pret olnīcu un dzemdes vēzi.

Rate this post