Svētki beigušies jeb Pēcjāņu skumjas


Pēcsvētku dienās dažus jāņabērnus pārņem skumjas un pesimisms. Biežāk minētās izjūtas ir: “Jāņi cauri, vasara cauri”, “tukšuma izjūta” un “vienkārši skumīgi”.

Kāpēc rodas pēcjāņu” skumjas?

Cēloņi šīm izjūtām nebūt nav meklējami Jāņu nakts papardes ziedos vai izdzertā alkohola daudzumā. Šīs izjūtas pamatā ir īpatnības laika strukturēšanā un uztverē. 

Pēcjāņu skumjas parasti pārņem cilvēkus, kas dzīvo no notikuma uz notikumu ar cerību, ka tajā un tajā datumā vai līdz tādam datumam sāksies “īstā dzīve”. Faktiski kāds notikums tiek uzskatīts par iespējamo pagrieziena punktu, kas varētu atrisināt kādu sasāpējušu jautājumu.

Jāņi ir viens no atskaites punktiem. Piemēram: “Nu, Jāņos gan es kārtīgi atpūtīšos“, “Līdz Jāņiem pabeigšu jauno projektu, atradīšu draugu, salabšu ar vadītāju utt.” Ne vienmēr tas tiek skaļi pateikts, ne vienmēr tas ir pašam cilvēkam skaidrs. Izjūta – “Jāņi cauri, vasara cauri” signalizē par to, ka nav piepildījušās kādas cerības.

Kā atbrīvoties no tām?

Uzdodiet sev jautājumu – ko es gaidīju no Jāņiem? Ko es gaidīju no šīs vasaras? Kāpēc man ir tāda izjūta, ka vasara ir cauri? Visticamāk, ka skumjas pārņēmušas, jo kādas cerības nav piepildījušās. Tiesa gan, jāpiebilst, ka tas nav viegli, tas var prasīt laiku. 

Kad atbilde ir radusies, jācenšas atbildēt uz jautājumu: “Ko es varu darīt, lai cerēto sasniegtu?” Protams, pirmā atbilde būs: “Ko nu vairs…”, bet piespiediet sevi paskatīties uz lietām racionāli – vēl palikušas deviņas nedēļas. 

Izvirziet sev konkrētus uzdevumus, piemēram “šovasar es gribēju atpūsties jūras malā”. Uzdevumi: “Sarunāt atvaļinājumu divas nedēļas”, “atrast vietu” (Un nemetiet plinti krūmos pēc pirmajiem saņemtajiem atteikumiem, varbūt jums ir kāds paziņa, kas labprāt atļautu izmantot savu vasarnīcu.).

Svarīgi apstāties un pajautāt sev – ko es patiešām vēlos, kas man nepieciešams, lai justos labi un šī skumjā izjūta pazustu. Un rīkoties, jo tas, ko mēs darām, iespaido mūs. 

Ja dienas tiek pavadītas žēlojoties, ka viss cauri, nekas labs nav gaidāms, nav iemesla, lai šis pesimistiskais paredzējums nepiepildītos. Savukārt, noskaidrojot skumju cēloni- to, kā pietrūkst, lai justos labi, un darot visu, lai to sasniegtu, ir patiesi reālas cerības justies labāk.

Ja skumju izjūtas pēc svētkiem ir bieža parādība, iespējams, ka palīdzēt varētu saruna ar psihologu.

Rate this post